Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 699.

Kolejna "Zielona Flaga" dla naszej szkoły

  • Galeria

Międzynarodowy Certyfikat „Zielona Flaga”

 

Nasze gimnazjum Certyfikat „Zielonej Flagi” otrzymało po raz drugi. W tym roku uzyskaliśmy certyfikat  jako jedna z 10 szkół z naszego powiatu.

 

W roku szkolnym 2014/2015 wybraliśmy zagadnienie do realizacji – Transport i aktywność ruchową oraz kontynuowaliśmy Zielone tereny przyszkolne.

W ramach realizacji obszaru: „Zielone tereny przyszkolne” zagospodarowaliśmy teren przyszkolny, który stał się miejscem pracy i aktywnego wypoczynku. Aby ten cel zrealizować podjęliśmy wiele działań.

Zwiększyliśmy ilość terenów zielonych poprzez utworzenie trawnika przy wybudowanym w

zeszłym roku klombie. Wspólnie z grupą roboczą ustaliliśmy kształt trawnika, ilość potrzebnej ziemi i nasion trawy. Nawiązaliśmy współpracę z przedsiębiorstwem komunalnym oraz z Urzędem Miasta, które zaoferowały dostarczenie ziemi. Młodzież wraz z pracownikami szkoły usunęli warstwę starej ziemi i zajęli się ułożeniem nowo przywiezionej gleby. Ze środków zgromadzonych na festynach i jarmarkach zakupiliśmy nasiona trawy oraz kilka nowych roślin do klombu. Zakupiliśmy sześć nowych ławek, które zamontowaliśmy przy trawniku. Z klombów szkolnych korzystają uczniowie podczas przerw.

W maju i czerwcu odbywają się niektóre zajęcia lekcyjne. Zieleńce stanowią naturalną dekorację podczas obchodów Święta szkoły – "Śniadania u Filomatów".

Utrzymywany jest nadal zwyczaj organizacji uroczystości m. in. I Dnia Wiosny, Dnia Dziecka, Święta Pieczonego Ziemniaka na zielonych terenach. Zielone tereny przyszkolne są również tematem prezentacji multimedialnych podczas zajęć z informatyki oraz wystaw malarskich i fotograficznych.

Od wielu lat nasza szkoła jest organizatorem Powiatowego Sejmiku Ekologicznego. W zeszłym roku towarzyszyły mu warsztaty dla młodzieży naszej placówki dotyczące rozpoznawania roślin zielnych i ich zastosowania. Ta problematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem, dlatego odbyła się prelekcja na temat roślin zielnych.

Obok boiska sportowego, wiosną, utworzyliśmy zielnik. Glebę na rabatki wzbogaciliśmy nawozem naturalnym pozyskanym z zakupionego dwa lata temu kompostownika w ramach ubiegania się o certyfikat Zielonej Flagi. Sadzonki roślin zielnych pochodziły od rodziców i pracowników szkoły.

We współpracy z zakładem patronackim otrzymaliśmy kratki na pnącza, które w ramach obchodów Dnia Wiosny posadziliśmy w pobliżu rabatek z ziołami. Rośliny z zielnika są wykorzystywane do przygotowywania kanapek i potraw.

W ramach realizacji obszaru „Transport i aktywność ruchowa” tworzymy warunki i podejmujemy działania, które sprzyjają dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej i podejmowaniu przez nich działań na rzecz zdrowia własnego i innych.

Angażujemy się w cykliczne imprezy, takie jak: I Dzień Wiosny ph. Wiosennie, zdrowo, na sportowo, Święto Pieczonego Ziemniaka, Cittaslow, Dzień Dziecka i Święto Szkoły. W ramach tych uroczystości uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły uczestniczyli w różnych konkurencjach np. przygotowanie zdrowej żywności – zdrowa przekąska na imprezkę, konkurs wiedzowy dotyczący zdrowia, runmageddon, czyli bieg z przeszkodami, skoki przez skakankę oraz wyciskanie sztangi, pokazy umiejętności tanecznych grupy "Aplauz".

Wszystkie te konkurencje odbyły się z wykorzystaniem zielonych terenów przyszkolnych.

Zupełnie nowym przedsięwzięciem było zorganizowanie maratonu, który był jedną z atrakcji Święta Szkoły. Do udziału w maratonie zaprosiliśmy uczniów z pobliskich szkół, łącznie pobiegło 35 zawodników.

Uczniowie mają również możliwość rozwijania swoich wiadomości na temat transportu i aktywności ruchowej realizując projekty.

Od trzech lat z okazji Dni Rodziny nauczyciel wychowania fizycznego prowadzi warsztaty sportowe dla dzieci z przedszkola i ich rodziców "Mamo, tato ćwicz ze mną".

Organizujemy wycieczki rowerowe w ramach zajęć z wychowania fizycznego i wycieczek klasowych.

W naszej szkole dba się nie tylko o zdrowie uczniów, ale również rodziców i pracowników szkoły podczas rad szkoleniowych. W poprzednim roku postawiono na relaksację i aktywny wypoczynek. Odbyło się szkolenie dotyczące technik masażu. Oprócz wiedzy teoretycznej, odbyły się zajęcia praktyczne. Pracownicy szkoły uczą się także jazdy na nartach, uprawiają aerobik w basenie i nordic walking.

Zaobserwowaliśmy, że z roku na rok zwiększa się ilość uczniów i nauczycieli dojeżdżających do szkoły rowerem w okresie jesienno-wiosennym. Podczas różnych imprez szkolnych największym zainteresowaniem cieszą się konkurencje sportowe.

 

W ramach omówionych działań współpracujemy z Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej, Starostwem Powiatowym, Urzędem Miasta, gimnazjami naszego Powiatu, Miejskim Centrum Kultury, Strażą Miejską, Zakładem Komunalnym i rodzicami uczniów. Wiele działań jest na bieżąco prezentowana w Gazecie Nowomiejskiej, Telewizji kablowej Eltronik, a także na stronie internetowej Gazety Olsztyńskiej, Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego, szkoły oraz na Facebooku.

 

Koordynatorami były: Teresa Bagińska i Liliana Lisakowska