Ostrzeżenie
 • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 699.

Konferencja ekologiczna - "Zielona Flaga"

 • Galeria

„Zielona Flaga" jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom  na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools. Uczestniczy w nim ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie – Zieloną Flagę. Eco-Schools jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. 

            W czwartek, 5 listopada, w naszym gimnazjum odbyło się wręczenie certyfikatów placówkom z naszego powiatu.

Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: Alicja Szarzyńska, Kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, Andrzej Ochlak, Starosta Nowomiejski, Józef Blank, Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego, Arkadiusz Dobek,Wójt Gminy Biskupiec, Teresa Łątkowska, Sekretarz Gminy Kurzętnik reprezentująca Wojciecha Dereszewskiego, Wójta Gminy Kurzętnik, Anna Lenckowska, Kierownik Referatu Oświaty Gminy Nowe Miasto Lubawskie reprezentująca Tomasza Waruszewskiego,Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie, Krzysztof Puwalski, Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa w Starostwie Powiatowym, Marcin Deja, Przewodniczący Rady Miasta Nowego Miasta Lubawskiego, Mirosław Ochlak, Przewodniczący Rady Rodziców Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich oraz przedstawiciele mediów – w imieniu redaktora naczelnego Gazety Nowomiejskiej Stanisława Ulatowskiego - Katarzyna Ochocka i Marcin Sarnowski z Telewizji Eltronik.

Placówki powiatu nowomiejskiego reprezentowali dyrektorzy oraz koordynatorzy z uczniami biorącymi udział w zdobywaniu Zielonej Flagi.

 

W tym roku w Polsce przyznano szkołom 235 Certyfikatów Zielonej Flagi, z czego do województwa warmińsko-mazurskiego trafiło ich aż 119, natomiast placówki oświatowe powiatu nowomiejskiego zdobyły 10 flag.

 

Aby ubiegać się o certyfikat, trzeba było kierować się metodologią „7 kroków”:

 

1. Powołanie lokalnego komitetu (grupy roboczej)

2. Przeprowadzenie audytu ekologicznego (na początku i końcu działań)

3. Opracowanie kodeksu ekologicznego

4. Opracowanie planu działań i jego wykonanie (realizacja)

5. Monitoring prowadzonych działań

6. Współpraca z partnerami zewnętrznymi, promocja

7. Integracja z programem nauczania (powinna trwać przez cały okres realizacji)

 

Natomiast, aby uzyskać certyfikat musiały być spełnione kryteria: AKTYWNOŚĆ, UCZEŃ, PARTNERSTWO, PODEJŚCIE SYSTEMOWE.

 

Podczas konferencji wręczono międzynarodowe Certyfikaty Zielonej Flagi następującym placówkom:

- na okres 3 lat:

 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim
 • Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Lipinkach
 • Zespół Szkół im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach
 • Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku

 

- na okres 1 roku:

 • Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim
 • Przedszkole Miejskie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Mieście Lubawskim
 • Przedszkole w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku
 • Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku
 • Szkoła Podstawowa w Tereszewie
 • Szkoła Podstawowa w Radomnie
 • W gronie organizatorów konferencji znaleźli się: Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich  w Nowym Mieście Lubawskim wraz z  Przedszkolem Miejskim w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Mieście Lubawskim i Szkołą Podstawową nr 2 im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim.Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć prezentacje multimedialne przedstawiające działania szkół na rzecz Zielonej Flagi oraz pokazy wokalne i taneczne dzieci oraz młodzieży z nowomiejskich placówek. Dokonania naszej szkoły przedstawiła w prezentacji Agata Jastrzębska z kl. I d. Goście mieli również okazję wysłuchać prelekcji absolwentki naszego gimnazjum Anny Wilemskiej pt. „Apteka na nowomiejskiej łące”.
 • Po spotkaniu wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek, który przygotowały trzy nowomiejskie szkoły.
 • Pani Dyrektor Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich Bożena Rutkowska-Marcinak wraz z koordynatorkami Teresą Bagińską i Lilianą Lisakowską dziękują Pani Alicji Szarzyńskiej oraz wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji, obsługi, rodzicom i uczniom za okazaną pomoc i włączenie się w przygotowania do konferencji Zielonej Flagi. Podziękowania kierujemy także dla nowomiejskich placówek – Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Mieście Lubawskim oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim.

 

Obszerna galeria zdjęć https://www.facebook.com/media/set/?set=a.532314810251604.1073741965.127976177352138&type=3&uploaded=132