Uroczysta akademia z okazji 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Dnia 9 listopada 2018 r. w  auli szkolnej, z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczniowie klasy VIII B Szkoły Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich zaprezentowali  przed zgromadzoną społecznością uczniowską  i nauczycielami, patriotyczny montaż  słowno – muzyczny.                                                             

Głównym celem uroczystości było przypomnienie bohaterskiego szlaku Polski i Polaków wiodącego do upragnionej, wymarzonej  wolności utraconej po trzecim rozbiorze.  Uświadomienie współczesnemu pokoleniu jak ważna jest pamięć o korzeniach, z których wyrastamy, oraz że męka i śmierć kolejnych pokoleń Polaków nie były daremne, nie uległy zapomnieniu.

Poprzez strój recytatorzy wcielili się w swoje role. Muzyka łączyła się treściowo  i czasowo z kwestiami postaci. W wygłaszanych tekstach  ukazano  los żołnierzy, kobiet - matek, dziewcząt. Głównymi informatorami o wydarzeniach w czasach zaborów byli gazeciarze, którzy pojawiali się na scenie z plikiem gazet, wykrzykując swoje kwestie.                                   

Aktorzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem twórczym, pomysłowością.