79. rocznica "Czarnego czwartku"

  • Galeria

W dniu 7 grudnia obchodziliśmy 79. rocznicę „czarnego czwartku” – tragicznych wydarzeń w Nowym Mieście Lubawskim. W 1939 r. członkowie Selbschutzu rozstrzelali mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego i okolic.

O godz. 12.30 odbyła się patriotyczna Msza św., podczas której uczniowie naszej szkoły ustawiali znicze symbolizujące ofiary tamtych tragicznych wydarzeń. Rys historyczny przedstawiła uczennica klasy III c gimnazjum – Kornelia Skóra, a nazwiska rozstrzelanych odczytał Kamil Abramowski także z klasy III c.

Po zakończeniu Mszy św. mieszkańcy miasta, kombatanci, władze, poczty sztandarowe i uczniowie nowomiejskich szkół udali się w miejsca pamięci, gdzie złożono kwiaty i znicze. Uroczystość pod pomnikiem 7 grudnia poprowadziła pani Magdalena Kortes, a apel poległych odczytał pan Piotr Gorzka. Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego pan Józef Blank podziękował wszystkim zgromadzonym za udział w uroczystości.

Ostatnią częścią obchodów było przedstawienie okolicznościowe, które odbyło się w Miejskim Centrum Kultury. Uczennice naszej szkoły przedstawiły ten tragiczny czas w formie wspomnień i poezji z tamtego okresu.

Autorami scenariusza oraz opiekunami młodzieży byli nauczyciele – Magdalena Kortes i Marek Piątkowski .