Wspomnienia z Rosji

  • Galeria

W dniach 9-13.09.2019 nasi uczniowie uczestniczyli w polsko-rosyjskiej wymianie młodzieży w miejscowości Gurjewsk ( Obwód Kaliningradzki , Federacja Rosyjska) .

           Po przyjeździe i uroczystym powitaniu przez naszych przyjaciół, udaliśmy się do szkoły w Gurjewsku , w której otwarcia wymiany młodzieży dokonała pani Dyrektor. Po oficjalnej części rozpoczęliśmy zwiedzanie imponującej i bardzo nowoczesnej szkoły. Szkoła wzbudziła wielki zachwyt wśród naszych uczniów i rozbudziła marzenia. Następnie odbył się integracyjny mecz siatkówki, w którym nasi uczniowie niestety przegrali 0:2 z gospodarzami.  Młodzież była bardzo spragniona wspólnego przebywania, prowadzenia rozmów. Znajomości  zawarte podczas wcześniejszych wymian zbierają obecnie pozytywne żniwo, co jest dużą wartością dodaną prowadzenia wymian międzynarodowych. Aby umocnić więzi uczestnicy udali się na wspólny spacer po Gurjewsku.

        Drugi dzień  naszego pobytu rozpoczął się od warsztatów kulinarnych w szkole w Gurjewsku. Pod okiem nauczycieli młodzież przygotowywała naleśniki. Były one bardzo pyszne i smakowały każdemu. Po uzupełnieniu energii pojechaliśmy na wycieczkę do Kaliningradu. W stolicy Obwodu Kaliningradzkiego  zwiedziliśmy muzeum kaliningradzkie , w której znajduje się min.  muzeum Immanuela Kanta – jednego z najsławniejszych mieszkańców Kaliningradu. Ciekawym miejscem okazało się także Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym odbyły się warsztaty plastyczne. Przygotowane atrakcje przypadły do gustu młodzieży. Przyczyniły się do zwiększenia poziomu wiedzy, poszerzenia horyzontów i odkryciu talentów plastycznych.

       Trzeci dzień to wizyta w Szkole Przyszłości w Wielkim Isakowie. Młodzież uczestniczyła w 4 blokach tematycznych: zajęcia techniczne, język francuski ,ekologia i geografia. Szkoła wyposażona jest w dużą liczbę pomocy dydaktycznych, bardzo ułatwiających  naukę. W tym dniu nasza młodzież została zaproszona także do rosyjskich rodzin, które przygotowały moc atrakcji.

       W czwartym dniu na zaproszenie władz Gurjewska udaliśmy się do Urzędu Miasta.  Obszerna prezentacja multimedialna dostarczyła nam wiedzy o położeniu geograficznym gospodarce , ludności, kulturze, zabytkach okręgu gurjewskiego. Był również czas na aktywne spędzanie czasu. Podczas wycieczki do Muzeum Fort połączono gry plenerowe ze zwiedzaniem. Wycieczka z przewodnikiem dostarczyła wielu wiadomości o historii Kaliningradu.  W tym dniu odwiedziliśmy także Cerkiew oraz Plac Zwycięstwa.

      Piąty dzień to czas podsumowań, wymiany upominków i niestety pożegnań.  Wspólnie zatańczony taniec integracyjny był ostatnim punktem programu wymiany młodzieży.

      Wyjazd do Gurjewska uważamy za bardzo udany. Ogromna gościnność Rosjan, stworzenie pełnej życzliwej i serdecznej atmosfery, sprawna organizacja sprawiła, że ta wymiana zostanie zapamiętana na zawsze. Młodzież bardzo zadowolona, nawiązała nowe  i wzmocniła stare znajomości. Wymiana młodzieży z pewnością przyczyniła się do zbliżenia młodego pokolenia i zacieśnienia kontaktów z obydwu krajów, poznaniu języka, kultury i tradycji. Organizacja wymiany możliwa była dzięki pozyskaniu środków finansowych z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu  i  Porozumienia przez Urząd Miasta w Nowym Mieście Lubawskim. Opiekunami podczas wycieczki byli p. Justyna Neumann , p. Tomasz Kawiecki i p. Piotr Gorzka.