listopad 2019

Wspomnienie Święta Niepodległości

W piątek, 8  listopada, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Montaż słowno-muzyczny miał przede wszystkim przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku.

Akademię przygotowały: grupa przedszkolna – Biedronki oraz uczniowie klas: I A i VIII A pod kierunkiem pań: Emilii Krajnik, Anny Falkowskiej oraz Liliany Lisakowskiej. Dekorację wykonała pani Katarzyna Wiśniewska, a oprawę muzyczną przygotował pan Marek Piątkowski.

Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Ponadto w ramach obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się Drużynowy Turniej Szachowy . W rywalizacji o mistrzostwo szkoły wzięło udział sześć drużyn z klas: VA, VB, VIA, VI B.  Po zaciętej walce zwyciężyła drużyna z klasy V I a w składzie: Franciszek Hincmann, Wiktor Korytowski, Natalia Marcjańska, Patryk Kreński. Zwycięska drużyna 27.11.2019 r. będzie reprezentowała naszą szkołę na Mistrzostwach Powiatu w Drużynowym Turnieju Szachowym w Grodzicznie.

 Organizator turnieju Pani Justyna Neumann dziękuje  wszystkim uczestnikom za udział, a zwycięskiej drużynie życzy powodzenia na Mistrzostwach Powiatu.

Ponadto o godz. 11.11 wraz z wieloma szkołami w całej Polsce wzięliśmy udział w akcji „Szkoła do hymnu”, w ramach której wszyscy uczniowie naszej szkoły zaśpiewali wspólnie cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Natomiast o godz. 12.00 odbył się happening „Radosna Niepodległość”, w ramach którego już po raz szósty mieszkańcy naszego miasta ustawili żywą biało-czerwoną flagę Polski. Zorganizowaliśmy go wspólnie z Młodzieżową Radą Miasta Nowego Miasta Lubawskiego, a za pomoc dziękujemy Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i pracownikom Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim.

Natomiast w dniu 11 listopada uczennice naszej szkoły recytacją wierszy uświetniły koncert pani Joanny Aleksandrowicz w Miejskim Centrum Kultury.

Czytaj dalej...

Wspomnienie Dnia Papieskiego

Uczniowie klasy V b, V c i VI b, chcąc uczcić 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny oraz 41. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyłę  na papieża, przygotowali pod kierunkiem polonisty Teresy Łukwińskiej wzruszający montaż słowno – muzyczny Dobrze, że byłeś…poświęcony naszemu papieżowi. W oprawie muzycznej, którą zapewniły pani Justyna Suwińska oraz pani Karolina Niedźwiedzińska nie zabrakło Barki, ulubionej pieśni Jana Pawła II.

         Z okazji Dnia Papieskiego, 16 października 2019 r. uczniowie zaprosili nauczycieli i uczniów na uroczystość  do auli szkolnej, a w niedzielę 20 października zaprezentowali akademię w nowomiejskim sanktuarium. 

         Ksiądz Proboszcz Zbigniew Markowski, dziękując młodzieży i ich opiekunom, przypomniał, że każdy sam wybiera drogę, którą chce kroczyć, ale Jan Paweł II modlił się, żeby młodzi ludzie umieli dokonywać właściwych wyborów, żeby wybierali drogę, która prowadzi do Boga.

          Za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie uroczystości uczniom i nauczycielom podziękowała też pani dyrektor Bożena Rutkowska – Marciniak, która jednocześnie pogratulowała rodzicom utalentowanych dzieci.

 

Czytaj dalej...

"BohaterOn - włącz historię!"

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

W tym roku pierwszy raz właczyliśmy się w akcję BohaterOn - podczas "nocki w szkole" uczniowie klasy VI a wysłuchali prelekcji dotyczącej genezy, przebiegu i skutków Powstania Warszawskiego, obejrzeli kilka odcinków tzw. historii mówionej, w której powstańcy warszawscy opowiadali swoje dzzieje z lat 1939-1945, a w szczególności z okresu Powstania Warszawskiego. Na zakończenie przy dźwiękach "(Nie)zakazancyh piosenek" uczniowie tworzyli kartki i laurki skierowane do Powstańców Warszawskich. Koordynatorem akcji była nauczycielka historii - Magdalena Kortes.

Czytaj dalej...

"Szkoła Pamięta" - udział naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji

Początek listopada to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem i kruchością ludzkiego życia. To także czas, w którym odwiedzamy cmentarze i miejsca pamięci, ważne dla nas Polaków. W tym roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - "Szkoła Pamięta". Polegała ona na odwiedzeniu miejsc pamięci, zapaleniu zniczy na grobach zmarłych nauczycieli i bohaterów lokalnych i narodowych. Jak co roku, odwiedziliśmy miejsca pamięci w Nowym Mieście Lubawskim, a także groby zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. 

Czytaj dalej...

Obchody Dnia Edukacji Narodowej

11 października 2019 roku w naszej szkole obchodzony był Dzień Edukacji Narodowej.

Wszyscy uczniowie przyszli w tym dniu odświętnie ubrani i składali swym nauczycielom życzenia z okazji ich święta.

Uwieńczeniem tych życzeń była uroczysta akademia pt.” Mój Nauczyciel – Mój Mistrz”. Uczniowie z klasy II a oraz VIII b przygotowani przez wychowawczynie: panią Małgorzatę Gołębiewską i panią Lidię Wiśniewską składali wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzenia i podziękowania w formie wierszy oraz piosenek za ich trud i poświęcenie każdego dnia. Miłym akcentem spotkania był także występ dzieci z grupy "0", które pod kierunkiem wychowawczyni pani Anny Sapały-Ponieważ przedstawiły taniec i piosenkę dla pracowników naszej szkoły.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS