wrzesień 2019

Wojewódzka Inauguracja Szkolnego Roku Sportowego

  • Dział: Sport

     Na obiektach sportowych MOSIR w Nowym Mieście Lubawskim  odbyła się Wojewódzka  Inauguracja Szkolnego Roku Sportowego 2019/2020. Dzieci i młodzież rywalizowały  w lekkiej atletyce - „królowej sportu” w trzech kategoriach wiekowych.  Nasza szkoła reprezentowana była przez 28 – osobowy team. Wystąpiła w dwóch kategoriach wiekowych – Igrzyska Dzieci ( 2007 i młodsi) oraz w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej ( 2005-2006). Największy sukces osiągnął Karol Józefowicz zdobywając  złoty medal w skoku wzwyż. Jednak wszyscy uczniowie zasługują  na uznanie. Walczyli bardzo dzielnie, pokonywali własne słabości , niejednokrotnie zbliżając  się do granic swoich możliwości. Zawody pozwoliły na określenie swojego sportowego poziomu . W końcu jesteśmy tak mocni,  jak nasz najsłabszy punkt. Dziękujemy wszystkim uczniom za godne reprezentowanie szkoły, życząc dalszych sukcesów – nauczyciele wychowania fizycznego.

Czytaj dalej...

Wycieczka do Brodnickiego Parku Krajobrazowego

26 września klasy II a i III a wzięły udział w lekcji przyrody w BPK – w Gaju Grzmięcy. Najpierw dzieci wysłuchały w sali edukacyjnej wykładu Pani ornitolog na temat ptaków żyjących w Parku i obejrzały ciekawą prezentację multimedialną z odgłosami ptaków. Następnie udaliśmy się w teren na ścieżkę edukacyjną o długości 3 km wzdłuż rzeki Skarlanki. Dzieci dowiedziały  się wiele ciekawostek na temat zwierząt żyjących w lesie i ich zwyczajach oraz roślinności. Podziwiały urokliwe zakątki przyrody, które o tej porze roku wyglądają przepięknie. Na koniec wędrówki uczestnicy odpoczęli nad jeziorem, posilając się kiełbaskami z grilla. Na szczęście pogoda nam bardzo dopisała, mimo nieciekawych prognoz. Było słonecznie i ciepło. Wycieczka była niezwykle pouczającą i ciekawą żywą lekcją przyrody. Opiekunami grupy były panie: Iwona Markuszewska, Hanna Kowalska i Małgorzata Gołębiewska.

Czytaj dalej...

Wspomnienia z Rosji

W dniach 9-13.09.2019 nasi uczniowie uczestniczyli w polsko-rosyjskiej wymianie młodzieży w miejscowości Gurjewsk ( Obwód Kaliningradzki , Federacja Rosyjska) .

           Po przyjeździe i uroczystym powitaniu przez naszych przyjaciół, udaliśmy się do szkoły w Gurjewsku , w której otwarcia wymiany młodzieży dokonała pani Dyrektor. Po oficjalnej części rozpoczęliśmy zwiedzanie imponującej i bardzo nowoczesnej szkoły. Szkoła wzbudziła wielki zachwyt wśród naszych uczniów i rozbudziła marzenia. Następnie odbył się integracyjny mecz siatkówki, w którym nasi uczniowie niestety przegrali 0:2 z gospodarzami.  Młodzież była bardzo spragniona wspólnego przebywania, prowadzenia rozmów. Znajomości  zawarte podczas wcześniejszych wymian zbierają obecnie pozytywne żniwo, co jest dużą wartością dodaną prowadzenia wymian międzynarodowych. Aby umocnić więzi uczestnicy udali się na wspólny spacer po Gurjewsku.

        Drugi dzień  naszego pobytu rozpoczął się od warsztatów kulinarnych w szkole w Gurjewsku. Pod okiem nauczycieli młodzież przygotowywała naleśniki. Były one bardzo pyszne i smakowały każdemu. Po uzupełnieniu energii pojechaliśmy na wycieczkę do Kaliningradu. W stolicy Obwodu Kaliningradzkiego  zwiedziliśmy muzeum kaliningradzkie , w której znajduje się min.  muzeum Immanuela Kanta – jednego z najsławniejszych mieszkańców Kaliningradu. Ciekawym miejscem okazało się także Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym odbyły się warsztaty plastyczne. Przygotowane atrakcje przypadły do gustu młodzieży. Przyczyniły się do zwiększenia poziomu wiedzy, poszerzenia horyzontów i odkryciu talentów plastycznych.

       Trzeci dzień to wizyta w Szkole Przyszłości w Wielkim Isakowie. Młodzież uczestniczyła w 4 blokach tematycznych: zajęcia techniczne, język francuski ,ekologia i geografia. Szkoła wyposażona jest w dużą liczbę pomocy dydaktycznych, bardzo ułatwiających  naukę. W tym dniu nasza młodzież została zaproszona także do rosyjskich rodzin, które przygotowały moc atrakcji.

       W czwartym dniu na zaproszenie władz Gurjewska udaliśmy się do Urzędu Miasta.  Obszerna prezentacja multimedialna dostarczyła nam wiedzy o położeniu geograficznym gospodarce , ludności, kulturze, zabytkach okręgu gurjewskiego. Był również czas na aktywne spędzanie czasu. Podczas wycieczki do Muzeum Fort połączono gry plenerowe ze zwiedzaniem. Wycieczka z przewodnikiem dostarczyła wielu wiadomości o historii Kaliningradu.  W tym dniu odwiedziliśmy także Cerkiew oraz Plac Zwycięstwa.

      Piąty dzień to czas podsumowań, wymiany upominków i niestety pożegnań.  Wspólnie zatańczony taniec integracyjny był ostatnim punktem programu wymiany młodzieży.

      Wyjazd do Gurjewska uważamy za bardzo udany. Ogromna gościnność Rosjan, stworzenie pełnej życzliwej i serdecznej atmosfery, sprawna organizacja sprawiła, że ta wymiana zostanie zapamiętana na zawsze. Młodzież bardzo zadowolona, nawiązała nowe  i wzmocniła stare znajomości. Wymiana młodzieży z pewnością przyczyniła się do zbliżenia młodego pokolenia i zacieśnienia kontaktów z obydwu krajów, poznaniu języka, kultury i tradycji. Organizacja wymiany możliwa była dzięki pozyskaniu środków finansowych z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu  i  Porozumienia przez Urząd Miasta w Nowym Mieście Lubawskim. Opiekunami podczas wycieczki byli p. Justyna Neumann , p. Tomasz Kawiecki i p. Piotr Gorzka.  

Czytaj dalej...

Aktywna tablica

Nasza szkoła w roku szkolnym 2018/2019 brała udział w rządowym programie rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli  w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych – „Aktywna tablica”.

Zadaniem projektu było zapewnienie szkołom niezbędnej infrastruktury w zakresie TIK w postaci nowoczesnych pomocy dydaktycznych: tablic interaktywnych, projektorów, głośników lub innych urządzeń pozwalających  na przekaz dźwięku.

Technologia informacyjna i komunikacyjna (TIK) to połączenie technologii informatycznej z innymi, głównie z technologią komunikacyjną, np. komputer wraz z oprogramowaniem, telefony komórkowe, smartfony, telewizja inny sprzęt medialny.

Nakłady finansowe poniesione na realizację programu przyczyniły się do poszerzenia bazy elektronicznych zasobów szkoły. W ramach tego programu zakupiliśmy 2 dotykowe monitory interaktywne o przekątnej 65 cali. Monitory zostały zainstalowane w 2 salach lekcyjnych 28 sierpnia 2019 r. Tego samego dnia odbyło się szkolenie z obsługi tych monitorów. W szkoleniu uczestniczyły Anna Sapała – Ponieważ i Justyna Wiśniewska.Nauczyciele biorący udział w szkoleniu zapoznali się z zasadami działania tablicy interaktywnej. Zaletą tablicy SMART jest to, że uczniowie mogą pisać i sterować komputerem na monitorze tablicy za pomocą specjalnych pisaków lub po prostu za pomocą swych palców. Narzędzia do tworzenia elektronicznego pisma to między innymi różnokolorowe pisaki, zakreślacze, pióro - stalówka, pióro - pędzel, pióro - kredka świecowa. Dużą atrakcją dla uczniów jest działanie trójfunkcyjnego pisaka. Pisak ten spełnia trzy nietypowe funkcje: narysowane przez dzieci koło uruchamia działanie reflektora, który podświetla wskazane części ekranu tablicy. Narysowany prostokąt pełni funkcję lupy, a pisanie tym pisakiem powoduje, że cyfrowy atrament znika i pojawia się dopiero po pewnym czasie. Uczniowie mogą również korzystać z zasobów bazy tablicy i wyszukiwać potrzebne na zajęcia zagadnienia, mapy, ilustracje, opracowywać projekty graficzne  i tekstowe. Tablica rozpoznaje obsługuje gesty: powiększ lub zmniejsz obiekt, obróć obiekt, przejdź do następnej strony, zapisz stronę, usuń tekst, grupuj materiały itp. Wykorzystanie tablicy na zajęciach w przedszkolu i szkole jest doskonały uzupełnieniem tradycyjnych metod nauczania. Dzięki takim nowoczesnym pomocom dydaktycznym współczesne nauczanie nabiera nowego wymiaru.

 

 

Czytaj dalej...

"Bądź widoczny - bądź bezpieczny"

Dnia 10.09.2019 r. uczniowie pierwszych klas z wychowawcami uczestniczyli w prelekcji na temat bezpieczeństwa pod hasłem "Bądź widoczny - bądź bezpieczny", która odbyła się na terenie  Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim. W spotkaniu uczestniczyły

Głównym celem prelekcji było propagowanie przepisów ruchu drogowego wśród dzieci oraz promowanie „mody” na noszenie odblasków.

O bezpieczeństwie opowiadało dwóch policjantów dzielnicowych z Nowego Miasta Lubawskiego – mł. asp. Mateusz Soter i asp. szt. Paweł Cherkowski, którzy omówili zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto policjanci podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.

Koordynatorem spotkania był pan Ryszard Krzemieniewski, który pozyskał od sponsorów  upominki i gadżety odblaskowe dla dzieci. Uczniowie otrzymali kamizelki i chusty odblaskowe, odblaski na rękaw, zawieszki do plecaków, nalepki.

Nauczyciele z każdej szkoły otrzymali materiały edukacyjne do wychowania komunikacyjnego (filmy, gry, piosenki, książki, gry dydaktyczne, plansze edukacyjne). Spotkanie pierwszakom uatrakcyjnił pokaz samochodów Policji, Straży Miejskiej oraz Inspekcji Transportu Drogowego.

 

Sponsorami imprezy byli :

Fabryka Mebli „Szynaka” Nowe Miasto Lubawskie

Senator Bogusława Orzechowska

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad Olsztyn

Firma „Porr” Warszawa

Krajowa Rada BRD Warszawa

Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane Brodnica

Firma „Compensa”  Warszawa

Automobil Klub Nowe Miasto Lubawskie

Komenda Główna Policji Warszawa

„MIVA” Warszawa, PZU Warszawa

ZGPZ Warszawa, Centrum BRD Łódź

Lubawska Spółka Komunalna

„Toyota” Poland Warszawa, UM Gdynia

 

Atrakcją imprezy było także ważenie klas na wadze samochodowej (przez WITD o/Iława).

 

Czytaj dalej...

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

W dniu 2 września rozpoczęlismy rok szkolny 2019/2020. Pani dyrektor Bożena Rutkowska-Marciniak oraz zaproszeni goście - zastępca Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego pan Krzysztof Widźgowski oraz pan Łukasz Okołowski z Rady Rodziców działającej przy naszej szkole życzyli uczniom samych piątek i szóstek oraz radości i satysfakcji ze zdobywanej wiedzy. Krótkim montażem słowno-muzycznym uczcilismy też 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pani dyrekto i zaproszeni goście wręczyli nowym uczniom naszej szkoły kuferki pełne niespodzianek. 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS