marzec 2020

Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych 2020/2021

Z wizytą w Straży Pożarnej

Klasy V a i V b realizują projekt „Trening postaw kluczowych na rynku pracy” w ramach projektu „Wsparcie usług społecznych w Gminie Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie”. W styczniu tego roku uczniowie wraz z wychowawcami udali się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim. Panowie  strażacy z ogromnym zaangażowanie opowiedzieli uczniom o codziennej pracy strażaków – szkoleniach, treningach i wyjazdach do wypadków czy pożarów. Ponadto młodzież miała okazję zmierzyć stroje strażackie i poznać najnowsze technologie,, które codziennie towarzyszą w pracy straży pożarnej. Dziękujemy.

Czytaj dalej...

Zimowe wspomnienia klasy II a

5 grudnia uczniowie z klasy II a wraz z wychowawczynią Małgorzatą Gołębiewską oraz z panią Justyną Neumann i panią Sylwią Wojenkowską, udali się na klasową wycieczkę do Torunia, która była mikołajkowym prezentem.
Pierwszym punktem programu wycieczki było Planetarium. Siedząc  w wygodnych fotelach dzieci obejrzały pokaz pt. ”Renifer Kometa” przygotowany na okres świąteczny.
Następnie zobaczyły wystawę interaktywną Geodium  poświęconą Ziemi jako planecie. Mogły samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski, obejrzeć kolekcję skał i minerałów oraz instalacje pokazujące, jak zmieniała się nasza planeta na przestrzeni dziejów. Największą sensację  wzbudził wybuchający wulkan.
Po atrakcjach w Planetarium udaliśmy się na posiłek do McDonald’a, stamtąd do Żywego Muzeum Czekolady, gdzie dzieci brały udział w warsztatach wyrobu czekolady i pralin.
Pani prowadząca warsztaty zapoznała dzieci z całym procesem powstawania czekolady- od plantacji do tabliczki. Każde dziecko miało okazję posmakować prawdziwe ziarno kakao oraz stworzyć własną tabliczkę czekolady. Następnie ozdobić ją, zapakować i zabrać do domu.
W tak słodkim, czekoladowym  nastroju pożegnaliśmy Toruń ostatnim zdjęciem przy świątecznej choince na Rynku.
Dziękujemy pani Justynie Neumann oraz pani Sylwii Wojenkowskiej za pomoc w opiece nad dziećmi w czasie wycieczki i poświęcenie swego wolnego czasu.

 

Natomiast w dniach 2 i 9 grudnia uczniowie z klasy IIa wraz z wychowawczynią Małgorzatą Gołębiewską , w ramach zajęć unijnych” Trening postaw kluczowych dla rynku pracy” poszli na zajęcia do Banku PKO.

Dzieci zostały zapoznane ze stanowiskami pracy w banku. Przeszły kurs obsługi bankomatu oraz wpłatomatu. Uczyły się, jak powinien zachować się klient banku.

Dziękujemy pani Agnieszce Orzechowskiej i wszystkim pracownikom Banku PKO za miłe przyjęcie i pouczające zajęcia.

 

Czytaj dalej...

Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie

W środę 5 lutego 2020 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim odbyło się wojewódzkie spotkanie szkół realizujących i wdrażających projekt Szkoła Promująca Zdrowie.  Wśród zaproszonych gości byli m.in. Warmińso-Mazurski Kurator Oświaty Pan Krzysztof Marek Nowacki, dyrektor delegatury w Elblągu Pani Małgorzata Adamowicz, koordynator Szkół Promujących Zdrowie w delegaturze elbląskiej- Pani Mirella Nowińska, Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Warmińsko-Mazurskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego- Pan Radosław Gruss, Kierownik Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa w Olsztynie Pan Andrzej  Szczapa. Życzenia dla uczestników konferencji przesłał Pan Andrzej Zakrzewski dyrektor Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Władze lokalne reprezentował Józef Blank Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego, Wójta Gminy Grodziczno reprezentował Pan Jacek Grzywacz skarbnik gminy. Na konferencję przybyli również przewodniczący Rady Miasta- Pan Andrzej Nadolski, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu- pan Mirosław Urbanowski, Ksiądz Kanonik Zbigniew Markowski oraz liczni zgromadzeni komendanci, dyrektorzy i kierownicy placówek współpracujących ze szkołami
w zakresie wdrażania zdrowego stylu życia.Przybyłych na konferencje gości przywitali organizatorzy- Jerzy Resicki dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim, Bożena Rutkowska-Marciniak dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich oraz Urszula Ewertowska dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Grodzicznie. Pozdrowienia dla uczestników konferencji oraz podziękowania za jej organizację przekazał Gospodarz Miasta- Burmistrz Miasta Nowe Miasto Lubawskie Pan Józef Blank. Podkreślił również znaczenie wspierania się w działaniach promujących zdrowie przez jednostki oświatowe oraz wszystkie jednostki wspierające szkoły. Pan Krzysztof Marek Nowacki- Kurator Oświaty, podziękował wszystkim za udział i organizację  konferencji, podkreślił znaczenie działań prozdrowotnych dla rozwoju społeczności szkolnych. Zwrócił również uwagę na znaczenie historyczne tych terenów
w walce o polskość w 100 lecie powrotu Nowego Miasta do Macierzy. Organizatorzy konferencji pochwalili się dobrymi praktykami w zakresie działań prozdrowotnych wspierających zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Iwona Krajewska przedstawiła prezentację: „Wspieranie rozwiązań działań  młodzieży przez działania Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji”. Nad całym  przedsięwzięciem czuwała Pani Anna Zdaniukiewicz wojewódzki koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie. O dobry nastrój zadbały dzieci za szkół nowomiejskich Szkoły Podstawowej Nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz Szkoły Podstawowej w Nowym Grodzicznie. Myślą przewodnią spotkania, a jednocześnie tematem wykładu podsumowującego było „Wspieranie dobrostanu psychicznego i zapobieganie problemom zdrowia psychicznego w systemie oświaty”, który na zakończenie konferencji wygłosił Pan Profesor dr hab. Krzysztof Ostaszewski- kierownik Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej „Pro-M” w Zakładzie Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

 

Czytaj dalej...

Góra Grosza w naszej szkole

Społeczność naszej szkoły wzięła udziałw XX edycji akcji charytatywnej Góra Grosza organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 25 listopada 2019 do 2 stycznia 2020 roku.

Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom  wychowującym się poza własną rodziną, w tym tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

Gromdziliśmy polskie monety groszowe, tzn. 1gr, 2gr, 5gr w myśl przysłowia Ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka.
Zebrane grosze uczniowie przekazywali do dnia 8 stycznia 2020 r.  do szkolnego opiekuna akcji Góra Grosza- pani Żanety Cherkowskiej. Następnie uczniowie klasy Va na zajęciach dodatkowych prowadzonych w ramach projektu unijnego „Trening postaw kluczowych dla rynku pracy” segregowali zebrane monety oraz liczyli je. Wykazali się przy tym ogromną cierpliwością i pracowitością.

Okazało się, że dzięki zaangażowaniu uczniów naszej szkoły i ich rodziców zebraliśmy 318zł 84gr i tym samym 5- krotnie pobiliśmy ubiegłoroczny wynik! Ciekwostką jest, że nasza „góra” groszy ważyła 32, 5 kg. Potem monety zostały odpowiednio zapakowane i przekazane partnerowi akcji- Poczcie Polskiej.

Uczniowie, którzy wzięli udział w akcji, zostali nagrodzeni punktami dodatnimi oraz, co bardzo ważne, zyskali poczucie, że uczynili coś dobrego.

Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS