maj 2019

Biedronki i Skrzaty w Brodnicy

29 maja, przedszkolaki z grup: Biedronki i Leśne Ludki, wybrały się na wycieczkę do Brodnicy, do centrum aktywności Mini Disco. Dzieci wybawiły się na całego, miały okazję wspinać się na przeróżnych konstrukcjach, zjeżdżały na zjeżdżalniach, bawiły się bańkami mydlanymi, a chętne dzieci mogły pomalować twarz. Nad dobrą zabawą dzieciaczków czuwały dwie animatorki, które umilały im czas tańcami.

 Pobyt spędzony w Mini Disco zostanie na długo zapamiętany przez wszystkie dzieci, które zmęczone, ale usatysfakcjonowane atrakcjami, wróciły z uśmiechem na twarzy do przedszkola.

Opiekę nad dziećmi sprawowały Panie: Emilia Krajnik, Anna Falkowska, Sylwia Wojenkowska, Iwona Markuszewska, Wioletta Łazuka- Ochlak oraz Martyna Kurnikowska.

 

Czytaj dalej...

Mobilne planetarium

21 maja 2019 roku  dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w seansie edukacyjnym w mobilnym planetarium. Dzięki pokazom, dzieci dowiedziały się i zobaczyły jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny. Pokaz, odbył się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która daje wrażenie przestrzeni kosmicznej. Dzieci odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu i podziwiały pierścienie Saturna. Mogły również poznać zjawiska związane z ruchem sfery niebieskiej, zmianą położenia planet, zaćmieniem słońca i deszczem meteorytów.  W jednej chwili przedszkolaki przeniosły się w świat zagadek kosmosu, w przystępny sposób poznały zagadnienia z zakresu przyrody, fizyki i astronomii. Pokaz  dostarczył wiele kosmicznych wrażeń.

Czytaj dalej...

Biedronki w Straży Pożarnej

Grupa Biedronek z przedszkola Szkoły Podstawowej nr.3 im. Filomatów  Nowomiejskich poszły na spotkanie do Państwowej Straży Pożarnej w NML. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów oraz zachowaniem bezpieczeństwa. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków, nie tylko samochodowych. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie oraz łódź ratunkowa. Za miłe spotkanie dzieci podziękowały strażakom wręczając upominek.

Czytaj dalej...

„CaSYPot Project final conference and Euroregion Baltic Forum of Stakeholders”.

W dniach 13-14 maja 2019 roku w Kalmarze w Szwecji odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „CaSYPot Project final conference and Euroregion Baltic Forum of Stakeholders”.

 

Z Nowego Miasta Lubawskiego w konferencji uczestniczyła Przewodnicza Młodzieżowej Rady Miasta Patrycja Chmielewska i opiekun Magdalena Kortes. Na międzynarodowe spotkanie z pozostałych polskich miast, które wspólnie realizują projekt SBYCGN, przybyli również przedstawiciele samorządów młodzieżowych z Iławy, Gdyni, Dzierzgonia i Elbląga.

 

Podczas konferencji młodzież przedstawiła wyniki ankiety przeprowadzonej w ramach projektu w polskich, szwedzkich i litewskich miastach. Była to świetna okazja do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń oraz zaplanowania kolejnych działań projektowych na najbliższy czas.

 

Wizyta w Kalmarze była również świetną okazją do poznania Centrum Kultury UNIK, w którym mieszczą się sale taneczne, wokalne, plastyczne oraz studia nagrań.

Czytaj dalej...

"Polska i Polacy w latach 966-2018"

W kwietniu 2019 r. w Zespole Szkół im. C.K.Norwida w Nowym Mieście Lubawskim odbył się już kolejny konkurs historyczny dla uczniów gimnazjum i szkół podstawowych. Tym razem zmagania miały formę gry Kahoot, a młodzież odpowiadała na pytania z zakresu historii Polski w latach 966-2018. Miło nam się pochwalić, że pierwsze miejsce zajęli Kacper Lange i Kacper Dembler z klasy VIII b, a trzecie Jan Samulewicz i Dawid Balewski z klasy III e gimnazjum. Opiekunem uczniów była nauczycielka historii – Magdalena Kortes. Gratulujemy!!

Czytaj dalej...

Wycieczka klasowa pierwszaków

W kwietniu klasa pierwsza pod opieką wych. Małgorzaty Gołębiewskiej oraz nauczycieli: pani Teresy Kasprowicz i pana Marka Piątkowskiego, udała się na wycieczkę do Młyna Wiedzy w Toruniu. Uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat „W różnorodności siła”. Zajęcia te miały na celu zapoznanie dzieci z różnorodnością organizmów w świecie przyrody.
Warsztaty oparte były na obserwacjach i eksperymentach przeprowadzonych przy zastosowaniu specjalistycznych przyrządów. Dzieci miały okazję obejrzeć egzotyczne owady nie tylko w gablotach, ale  również na żywo. Mogły je nawet pogłaskać, o ile odwaga im na to pozwoliła.
Kolejną atrakcją było zwiedzanie wystaw, począwszy od parteru aż do piątego piętra. Każda ekspozycja była poświęcona innej dziedzinie  nauki, a były to m.in.: astronomia, fizyka, przyroda, architektura, optyka. Największym zainteresowaniem cieszyły się wystawy interaktywne i umożliwiające samodzielne wykonywanie eksperymentów oraz obserwację zjawisk przyrodniczych.
Dzieci spędziły w Młynie Wiedzy trzy godziny, ale minęły one w mgnieniu oka. Na zakończenie wycieczki pojechaliśmy do McDonalda na swoje ulubione potrawy.
Nasyceni wiedzą i nie tylko wróciliśmy do domu.

Czytaj dalej...

74. rocznica zakończenia II wojny światowej

W środę 8 maja 2019 roku obchodziliśmy 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział we Mszy św. za Ojczyznę i ofiary tego najtragiczniejszego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości.

Po Mszy Św. w sposób zorganizowany, przy udziale orkiestry dętej, pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i mieszkańców przemaszerowano ulicami: Działyńskich, Kazimierza Wielkiego, Rynek oraz 7 grudnia i złożono wiązanki kwiatów przy budynku na ulicy Działyńskich, który podczas II wojny światowej był siedzibą lokalnej formacji Selbstschutz oraz przy Pomniku Rozstrzelanych przy ulicy 7 Grudnia.

 

 

Czytaj dalej...

Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia 2019 r. społeczność Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim wzięła udział w uroczystości upamiętniającej 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię przygotowali uczniowie klasy IVa, IVb oraz „0” pod kierunkiem pań: Żanety Cherkowskiej, Anny Sapały-Ponieważ i Anny Falkowskiej. Dzieci recytowały wiersze o tematyce patriotycznej, wcieliły się w postacie znane z kart historii, tj. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugo Kołłątaja i Ignacego Potockiego. Nie zabrakło tradycyjnego poloneza i polskich pieśni patriotycznych.  Młodym artystom gratulujemy pięknego występu.

Czytaj dalej...

Spotkanie z archeologiem

We wtorek 2 kwietnia odbyło się w naszej szkole spotkanie z archeologiem dla klas IV, V i VII. Pan dr Arkadiusz Koperkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, w czasie ciekawej prezentacji, przybliżył uczniom zawód archeologa, a także zapoznał ich z historią naszego regionu. Uczniowie mogli również zobaczyć przywiezione eksponaty. Spotkanie wzbudziło zainteresowanie, uczniowie zadawali wiele pytań i zaprosili Pana Arkadiusza na kolejne spotkanie, które odbędzie się w miejscu wykopalisk w naszym powiecie. Organizatorem spotkania była pani Joanna Barańska.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS