czerwiec 2019

Ostatnie takie pożegnanie...

W dniu 18 czerwca 2019 r. odbyło się pożegnanie absolwentów Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich. To już ostatni rocznik, który opuścił szkolne mury zgodnie z reformą edukacji przeprowadzoną dwa lata wcześniej. Nie odbyło się bez wzruszeń, ciepłych słów i pożegnań.

Pani dyrektor Bożena Rutkowska-Marciniak przybliżyła zebranym w Sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury największe osiągnięcia gimnazjalistów, a zastępca burmistrza pan Krzysztof Widźgowski nie krył wzruszenia opowiadając o cnotach filomackich i sukcesach naszej szkoły.

Najlepsi absolwenci otrzymali nagrody książkowe, złote tarcze i laury gimnazjalne. Nagrodzono także uczestników konkursów przedmiotowych, uczniów realizujących Indywidualny Program Nauczania oraz tych, którzy brali udział w różnego rodzaju konkursach na szczeblu powiatowym bądź działali na rzecz lokalnej społeczności i innych osób. Wychowawcy pogratulowali także rodzicom uczniów i podziękowali za współpracę.

Złote tarcze, które corocznie otrzymują najlepsi z najlepszych – za zdobycie tytułu laureata lub finalisty w wojewódzkim konkursie przedmiotowym bądź za osiągnięcie przez trzy lata średniej co najmniej 5,0 otrzymali w tym roku: Kamil Abramowski, Dawid Balewski, Joanna Dąbrowska, Anna Grabowska, Julia Jonowska, Adrian Klepcewicz, Dominik Kotewicz, Wiktoria Kowalska, Karol Połomski, Zuzanna Rzemińska, Jan Samulewicz, Filip Siekliński, Kornelia Skóra, Jakub Smoczyński, Zofia Suchocka oraz Kornelia Szymankiewicz.

Laur gimnazjalny, który przyznawano corocznie za godne reprezentowanie szkoły oraz za działalność społeczną i sportową otrzymali: Hubert Barski, Agata Bielska, Martyna Bober, Mateusz Dziodko, Michał Gołdon, Julia Gomuła, Julia Idziak, Marta Kapusta, Julia Kowalska, Maria Marciniak, Hanna Rybicka i Agata Zielińska.

Pani dyrektor podziękowała także rodzicom, którzy przez trzy lata pracowali w Radzie Rodziców oraz wręczyła tytuły Przyjaciela Szkoły – otrzymali je w tym roku panie Dorota Rzemińska i Monika Rybicka oraz pan Radosław Rzemiński.

Po zakończeniu części oficjalnej głos zabrali nauczyciele – we wzruszającym przemówieniu podziękowano za dwadzieścia lat pracy w gimnazjum – uczniom, rodzicom i dyrekcji oraz zaśpiewano piosenkę „Tak bardzo wierzę w nas” z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego.

W dalszej części młodzież przedstawiła montaż słowno-muzyczny z elementami kabaretu. Absolwenci wcielili się w swoich nauczycieli dziesięć lat później i zorganizowali zjazd absolwentów. Nie zabrakło braw, śmiechu ale tez i łez, które towarzyszyły zarówno ostatnim gimnazjalistom, jak i ich nauczycielom i rodzicom. - 

Czytaj dalej...

Bal gimnazjalny

W dniu 10 czerwca w naszej szkole odbył się ostatni bal gimnazjalny. Zgromadzonych gości powitała pani dyrektor Bożena Rutkowska-Marciniak wraz rodzicami i wychowawcami klas trzecich. Uroczystość rozpoczęła się polonezem, po którym szampańska zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Młodzież dziękuje rodzicom za przygotowanie tej wspaniałej uroczystości.

Pbszerna galeria zdjęć https://www.facebook.com/GimnazjumWNowymMiescieLubawskim/photos/a.1287814448034966/1287830918033319/?type=3&theater

Czytaj dalej...

Leśne Ludki w Straży Pożarnej

7 czerwca najstarsza grupa przedszkolna wraz z wychowawczynią Anną Falkowską oraz panią Martyną Kurnikowską odwiedziła Straż Pożarną w NML. Po przybyciu przedszkolaków na miejsce, serdecznym uśmiechem i życzliwością przywitał ich dowódca jednostki ratowniczo- gaśniczej, pan Mirosław Ochlak. Podczas wycieczki, dzieci miały okazję z bliska obejrzeć wozy strażackie oraz sprzęt pożarniczy, a także zwiedzić budynek straży.

Dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również pomagają w czasie powodzi, usuwają skutki wypadków samochodowych, ratują zwierzęta i sprzątają połamane przez wichury drzewa. Dzieci przekonały się, że praca strażaka jest bardzo trudna, odpowiedzialna i niebezpieczna.

Nasi wychowankowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli strój strażaka służący do gaszenia pożaru. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego, a także możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze.

Z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

Bardzo dziękujemy za tak wspaniałe przeżycia!

Życzymy wszystkim strażakom, by służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

Czytaj dalej...

Z wizytą w Brodnicy

10 maja 2019 r. uczniowie klas IV i V wybrali się do Brodnicy, by na scenie Brodnickiego Domu Kultury obejrzeć sztukę Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia „Takie miejsce. Teatralne ABC”. Sztuka wprowadziła młodego odbiorcę w tajniki teatru, ukazała jego historię od czasów antycznych poprzez teatr cieni, teatr lalek aż do współczesnych form z efektami specjalnym. Uczniowie poznali znaczenie takch terminów, jak: kulisy, dykcja, mimika, rekwizyty, kostiumy, sufler, dubler, scenografia, reżyser i wiele innych.

W programie wycieczki znalazło się również zwiedzanie Muzeum w Brodnicy: podziemi i wieży gotyckiego zamku krzyżackiego z I połowy XIVw. oraz spichlerza, w którym przygotowano wystawę ukazującą życie myśliwych z Mszana sprzed 10.000 lat oraz ekspozycję przyrodniczą.

Uczestnikami wycieczki opiekowały się panie: Teresa Łukwińska, Aleksandra Mossakowska i  Żaneta Cherkowska.

Czytaj dalej...

Wycieczka klasy III c

W dniach 28-30 maja klasa III c gimnazjum, wraz z wychowawcą Magdaleną Kortes i panem Tomaszem Kawieckim, udała się do Gdańska. W programie wycieczki znalazło się kino, spacer plażą, zwiedzanie gdańskiej starówki, rejs statkiem na Westerplatte i spacer ścieżką edukacyjną , wizyta w Katedrze Oliwskiej i wysłuchanie koncertu organowego oraz czas na już ostatnie wspólne spędzenie czasu i podziwianie pięknej polskiej przyrody.

Czytaj dalej...

Nowomiejskie Nagrody Artystyczne

W piątek 31 maja 2019 roku z okazji dnia pracownika kultury w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się uroczysta VIII Nowomiejska Gala Kultury.Burmistrz Józef Blank wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Nadolskim spotkali się z dyrektorami i pracownikami nowomiejskich instytucji kultury, działaczami i animatorami kultury oraz z Nowomiejskie Nagrody Artystyczne 2019 z Nowego Miasta Lubawskiego. Organizowana już od ośmiu lat uroczystość stanowi okazję do podsumowania osiągnięć i przyznania nagród artystycznych za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę kultury. Burmistrz w ciepłych słowach zwrócił się do uczestników spotkania dziękując za ich twórczość i aktywność podczas uroczystości lokalnych. Podkreślił, że ranga lokalnych imprez bez udziału wyróżnionych osób byłaby o wiele uboższa.

Z nasze szkoły nagrody otrzymali:

Martyna Bober

Maria Marciniak

Iga Neumann

Anna Grabowska

Julia Idziak

Zofia Suchocka

Magdalena Kortes

Marek Piątkowski

Maria Wilemska

Dziękujemy!!!

Czytaj dalej...

Wycieczka klas V do Torunia

Dnia 23 maja odbyła się wycieczka klas piątych z wychowawczyniami Justyną Neumann i Bochenek oraz Anną Sapałą – Ponieważ do Torunia. Uczestnicy wycieczki byli w JUMP ARENIE – Parku Trampolin, gdzie mogli spożytkować nadmiar energii, doskonalić umiejętności akrobatyczne oraz pobawić się w basenach z gąbkami… Kolejnym punktem programu był udział w spektaklu teatralnym w Teatrze Baj Pomorski. „Dziób w dziób” to współczesny dramat sięgający do tradycji bajki zwierzęcej. Prezentował wyraźne typy i modele więzi międzyludzkich oraz mechanizmy rządzące grupą. Wskazywał na wartości, jakie niesie ze sobą Inność i zagrożenia płynące z postaw wobec niego wrogich i agresywnych. Przedstawienie wzbudziło dużo emocji i długie dyskusje dotyczące różnych zachowań ludzkich i ich konsekwencji. Ostatnią atrakcją było zwiedzanie Torunia i zakupienie pamiątek.

Czytaj dalej...

Wycieczka klas IV

31 maja 2019 r. uczniowie klasy IV a, IV b i IV c udali się na wycieczkę do Torunia. W programie znalazły się: wizyta w Kinder Park Strefa Run Fun, zwiedzanie Fortu IV, zwiedzanie Starówki z domem Kopernika, Flisakiem i Krzywą Wieżą, wizyta w Młynie Wiedzy, posiłek oraz rejs statkiem po Wiśle. Nie zabrakło czasu na zakupienie okolicznościowych pamiątek. Moc atrakcji sprawiła, że czwartoklasiści wrócili pełni wrażeń, bogatsi o nową wiedzę, zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni.
 Uczestnikami wycieczki opiekowali się: pani Justyna Suwińska, pani Anna Sapała-Ponieważ, pani Żaneta Cherkowska oraz pan Piotr Gorzka.

Czytaj dalej...

Zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas I-VII odbędzie się dnia 19 czerwca (środa) o godz. 8.00 w sali gimnastycznej szkoły. We wtorek, ze względu na zakończenie roku klas trzeich gimnazjum, klasy I-VII, kończą zajęcia o godz. 11.30, dla uczniów klas I-IV czynna świetlica.

Czytaj dalej...

Zajęcia lekcyjne 12-14 czerwca

Z powodu wysokich temperatur lekcje zostają skrócone do 30 minut w dniach 12 - 14 czerwca 2019 r.                                                
1.8.00 - 8.30                                                   
2. 8.35 - 9.05                                               
3. 9.10 - 9.40 
4. 9.50 - 10.20                                           
5. 10.35 - 11.05                                           
6. 11.20 - 11.50
7. 11.55 - 12.25

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS