„Czysta woda-zdrowia doda”

W październiku uczniowie klas I – III naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach picia zdrowej wody. Celem warsztatów „Czysta woda – zdrowia doda” było przede wszystkim przekazanie dzieciom wiedzy na temat funkcji wody w organizmie ludzkim, pokazanie różnic między wodą a słodzonymi napojami, nauka przygotowania zdrowej „wody smakowej” w oparciu o świeże owoce, warzywa, zioła oraz zmiana nawyków żywieniowych – zachęcenie do picia czystej wody, zamiast napojów słodzonych. Warsztatowe zajęcia dydaktyczne podzielone były na trzy części. Część pierwsza miała na celu zapoznanie uczniów z tematem warsztatów. Nauczyciele, stosując różnorodne metody i formy pracy oraz wykorzystując liczne pomoce dydaktyczne przekazali uczniom wiedzę na temat znaczenia wody w życiu roślin i zwierząt oraz organizmie człowieka. W części drugiej dzieci wykonywały eksperymenty, których wynik miał dać odpowiedź na pytania: „Czy każda woda nadaje się do picia?”, „Ile cukru zawierają przykładowe napoje słodzone?”, „Ile cukru zjadamy w ciągu roku?”. W finałowej części uczniowie przygotowywali zdrowy napój zrobiony na bazie zdrowej wody, owoców, warzyw i ziół. Własnoręcznie zrobiony napój wszystkim smakował i został wypity do ostatniej kropli. Warsztaty zakończyły się wspólnym czytaniem wiersza o wodzie oraz przekazaniem rodzicom krótkiej informacji – wskazówki dotyczącej picia zdrowej wody w domach. Akcja ta przyniosła dzieciom dużo radości i zabawy oraz przekonała je, że picie wody jest dla wszystkich najzdrowsze.