Narodowe Czytanie 2021

Nasza szkoła uczestniczyła w Akcji Narodowego Czytania, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, a realizowana była 4 września b.r.

W naszej szkole dziesiątą jubileuszową odsłonę zorganizowaliśmy 8 września 2021 r. W tym dniu na apelu  szkolnym zgromadzonej społeczności uczniowskiej  został zaprezentowany  akt I scena III dzieła Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.

Tragifarsa Gabrieli Zapolskiej to utwór, który porusza problem udawania kogoś innego przed światem. Główna bohaterka- Aniela Dulska –  chce, by świat mówił o niej jak najlepiej, a jednocześnie zachowuje się negatywnie wobec innych.

Dwie córki głównej bohaterki to: Mela, która przeżywa bardzo życie, jest wrażliwa i dobra, trudno jej poradzić sobie z problemami oraz Hesia – osoba odważna, sprzeciwia się ograniczeniom, łamie zasady, próbuje poczuć się dorosła.

W rolę Hesi i Meli wcieliły się uczennice klasy 8 b: Oliwia Rudnicka i Aleksandra Śmiechowska, które przedstawiły wersję oryginalną utworu oraz Oliwia Witkowska i Julia Kamińska, które uwspółcześniły tekst utworu. W roli narratorów wystąpili uczniowie: Błażej Nieradka i Bartosz Tarnolicki.

Zgromadzeni uczniowie mieli więc okazję posłuchać jak bohaterki rozmawiały 115 lat temu i jak ta rozmowa mogłaby wyglądać dzisiaj.