82. rocznica Czarnego Czwartku

W dniu 7 grudnia obchodziliśmy 82. Rocznicę Czarnego Czwartku w Nowym Mieście Lubawskim. Tego dnia w 1939 r. członkowie Selbschutzu rozstrzelali 25 mieszkańców powiatu, 15 w Nowym Mieście Lubawskim i 10 w Lubawie.

Nasza szkoła corocznie aktywnie włącza się w przygotowanie uroczystości upamiętniającej tamte tragiczne chwile. W tym roku także przygotowaliśmy oprawę Mszy Św. – uczniowie klasy VII b odczytali rys historyczny, modlitwę powszechną i czytanie mszalne, a uczniowie klas V a i VII b ustawili symboliczne 25 zniczy upamiętniające rozstrzelanych.

Po zakończeniu uroczystości w bazylice p.w. Św. Tomasza Apostoła wszyscy zebrani udali się do miejsca kaźni mieszczącego się przy ulicy Działyńskich (dawna siedziba Selbstschutz) oraz na miejsce egzekucji piętnastu nowomieszczan przy ulicy 7 Grudnia, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Przy pomniku zamordowanych 7 grudnia, krótki rys historyczny wydarzeń pamiętnego czwartku 1939 roku przedstawiła pani Magdalena Kortes, a apel poległych odczytał pan Piotr Gorzka poległych, zaś ks. Kanonik Zbigniew Markowski odmówił modlitwę za rozstrzelanych mieszkańców Ziemi Lubawskiej.

Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego pan Józef Blank mówił o potrzebie zachowania w pamięci tragedii Czarnego Czwartku jako lekcji historii i patriotyzmu oraz podziękował wszystkim obecnym na uroczystości za wspólne upamiętnienie wydarzeń z 7 grudnia 1939 roku.