Zajęcia dla przedszkolaków

Rolą rodziców, opiekunów i nauczycieli jest tłumaczenie dzieciom otaczającej je rzeczywistości. Dotyczy to także wydarzeń trudnych, bolesnych i tragicznych. W związku z informacjami o wojnie dzieci odczuwają to samo, co dorośli: bezradność, smutek, szok, strach, złość, rozpacz, współczucie, zagubienie i inne emocje, które mogą towarzyszyć tej sytuacji. Jednak o ile dorośli zdążyli w ciągu życia wypracować strategie radzenia sobie z lękiem i kryzysowymi wydarzeniami, o tyle dzieci potrzebują wsparcia, żeby zrozumieć i oswoić swoje myśli i uczucia oraz nauczyć się sztuki radzenia sobie z nimi. Dlatego też dzieci z grupy SMERFÓW I PSZCZÓŁEK odbyły rozmowę o wojnie z najbardziej kompetentną osobą w szkole: z Panią Pedagog Marią Michalską. Ogrom przekazanej wiedzy, otwartość i zadbanie o ich emocje było bardzo ważne. Dzieci po pogadance były spokojniejsze, a nawet dumne – bo Pani Pedagog także pochwaliła je za ogrom darów jakie zebrały na rzecz Ukrainy. Warto pomagać, słuchać, wspierać się, okazywać sobie empatię – to jest klucz do spokoju emocjonalnego.