Wycieczka klasy I a

Dnia 2 czerwca uczniowie klasy Ia wraz z wychowawczynią – Panią Małgorzatą Gołębiewską oraz z opiekunami – Panią Renatą Oelberg i Panem Piotrem Gorzką udali się na wycieczkę klasową do wioski mydlarskiej Teodoryk w Fiałkach. Malownicza okolica przywitała nas deszczem. Pierwszym punktem wycieczki były warsztaty w Mydlarni, w czasie których dzieci poznawały proces powstawania mydła glicerynowego z roślinnymi dodatkami. Własnoręcznie wykonały mydło, tworząc własną kompozycję zapachową poprzez dobieranie dodatków roślinnych i koloru. Drugim produktem wykonanym samodzielnie była sól do kąpieli. Na koniec wszystko zostało pięknie zapakowane i zabrane jako prezent do domu. W czasie, gdy dzieci były pochłonięte pracą w Mydlarni, przestało padać i zza chmur wyszło słońce. Zrobiła się idealna pogoda na spędzenie czasu na powietrzu przy ognisku. Kiełbaski jedzone w towarzystwie kolegów i koleżanek smakowały wyśmienicie. Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty w Starej Pralni. Tu uczniowie mieli okazję poznać stare narzędzia używane w dawnej pralni: tary, pralki ręczne, żelazka węglowe i z duszą, a również maglownice. Każdy mógł sam spróbować, jak prało się na tarze i kręciło korbą ciężkiego magla. Po ciężkiej pracy nadszedł czas na aktywny wypoczynek , a mianowicie gra w mini golfa na prawdziwym polu golfowym. Jak się okazało, trafienie do dołka nie jest tak proste, jakby się to mogło wydawać. Dzieci wcześniej zostały zapoznane z zasadami gry w golfa i starały się ich przestrzegać, skrupulatnie zliczając zdobyte punkty. Piękna pogoda i wspaniałe krajobrazy zachęcały do pozostania na dłużej, lecz niestety autokar już czekał i trzeba było się pożegnać z Fiałkami. Po powrocie dzieci z entuzjazmem dzieliły się z rodzicami swoimi wrażeniami z wycieczki.