Wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej

W dniu 20 czerwca uczniowie klas VIII a i VII b udali się do Warszawy na zaproszenie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej- pana Zbigniewa Ziejewskiego.

W pierwszej części, w formie spaceru, młodzież zwiedziła warszawską starówkę – Plac Zamkowy, Trakt Królewski, Pałac Prezydencki i wiele innych ciekawych miejsc stolicy. Na zakończenie spaceru uczniowie mieli chwilę odpoczynku w Parku Saskim, po czym udali się pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie mieli okazję zobaczyć zmianę warty.

W dalszej części uczniowie, wraz z opiekunem – Magdaleną Kortes, udali się do gmachu polskiego parlamentu. Tam przywitał nas Pan Poseł Zbigniew Ziejewski, który towarzyszył młodzieży podczas zwiedzania gmachu. Przewodnik w bardzo przyjazny sposób opowiedział o historii polskiego parlamentaryzmu, powstaniu sejmu w II Rzeczpospolitej oraz kształtowaniu się demokracji po roku 1989. Młodzież miała okazję zasiąść w fotelu Marszałka Senatu oraz poznać tajniki głosowania senatorów. Zwiedzając sejmowe korytarze niejednokrotnie rozpoznawali miejsca znane z telewizji i przekazów medialnych. Następnie udaliśmy się do Sali sejmowej, gdzie po wprowadzeniu przez panią przewodnik, głos zabrał poseł Ziejewski, który opowiedział swoją drogę do parlamentu. W czasie swojej wypowiedzi wielokrotnie podkreślał, że ważna jest nauka i możliwość robienia tego, co się lubi. Nieważne, czy zostaniemy posłem, czy będziemy mechanikiem, czy kosmetyczką. Ważne, byśmy zostali świetnymi specjalistami w swojej dziedzinie. Pan Ziejewski podkreślał także, jak ważna w dzisiejszych czasach, jest znajomość języków obcych, szczególnie języka angielskiego. Na zakończenie spotkania Pan Poseł wyróżnił uczniów, którzy wykazali się wiedzą historyczną i obywatelską i śmiało odpowiadali na pytania. Pośród czwórki wyróżnionych znalazło się troje uczniów z naszej szkoły – piękną książkę dotyczą historii otrzymał Wiktor Korytowski, a Wiktoria Leszko i Wojciech Cymer dostali Konstytucję Rzeczypospolitej. Najnowsze wydanie Konstytucji otrzymała też nasza szkoła.

Uczniowie podziękowali Panu Posłowi za organizację wizyty i poświęcony czas przekazując skromny podarunek.