Narodowe Czytanie 2022: „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

Narodowe Czytanie, ogólnopolska akcja promująca polską kulturę i literaturę, odbyła  się w naszej szkole 2 września 2022 r. W tym dniu na apelu  szkolnym, zgromadzonej społeczności uczniowskiej,  został zaprezentowany  utwór „Świtezianka” wchodzący w skład tomiku „Ballady i romanse”, który został wydany w Wilnie w 1822 roku.

Pisany przez Adama Mickiewicza w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. Tomik zawierający utwory pełne grozy i humoru  został zaadresowany do wszystkich, do całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistości i dawały moralne przesłanie.

Nadarzyła się więc wspaniała okazja, by w naszej szkole odczytać publicznie balladę Adama Mickiewicza zatytułowaną „Świtezianka” wchodzącą w skład kanonu lektur obowiązkowych.

W Narodowym Czytaniu wystąpili uczniowie klasy 8 b w składzie: Ignacy Dąbkowski (Chłopiec – Gajowy), Aleksandra Kruszewska (Dziewczyna  -Rusałka), Wojciech Cymer (Narrator), Oliwia Brzeska (Narratorka), którzy przedstawili  wersję oryginalną i uwspółcześnioną prezentowanego utworu.

Zgromadzona młodzież szkolna  miała więc okazję posłuchać jak bohaterowie rozmawiali 200 lat temu i jak ta rozmowa mogłaby wyglądać dzisiaj. Na pamiątkę jedenastej odsłony Narodowego Czytania  uczniowie na przyniesionych egzemplarzach „Ballad i romansów” pozyskali  pamiątkowy stempel.

Akcja Narodowego Czytania przygotowana została pod kierunkiem pań: Pauliny Smolińskiej, Marii Wilemskiej i Renaty Żurańskiej.