XV Niedziela Cittaslow za nami!

25 września br. w naszej szkole, na boisku szkolnym, został zorganizowany, w ramach Niedzieli Cittaslow, która ma na celu integrację społeczeństwa wokół wartości opartych na regionie zarówno w zakresie żywności, jak i tradycji, Festyn Rodzinny połączony ze Świętem Pieczonego Ziemniaka. W tym roku nasza impreza przebiegała pod hasłem: „Wspólne zbieranie na marzeń spełnianie”.

Swoją obecnością zaszczycił nas: zastępca burmistrza miasta pan Damian Artuszewski, przewodniczący rady miejskiej pan Andrzej Nadolski, radni miejscy – panowie: Adam Kłosowski, Jarosław Oelberg, Jan Obuchowski i Andrzej Jankowski, prezes UTW pani Elżbieta Grzonkowska, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury pani Katarzyna Olęcka, vice dyrektorzy nowomiejskich szkól podstawowych – panie: Katarzyna Zapałowska i Renata Szwarc oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Izabela Rejman.

Otwarcia Niedzieli Cittaslow dokonali wspólnie pani dyrektor Ewelina Niścigorska-Bojarska, zastępca burmistrza pan Damian Artuszewski oraz pani Izabela Rejman, przewodnicząca Rady Rodziców.

Już na samym początku prowadząca festyn pani Justyna Suwińska ogłosiła dwa konkursy dla gości – pierwszy, w którym wzięli udział: pani dyrektor Ewelina Niścigorska-Bojarska, przewodniczący rady Miasta pana Andrzej Nadolski, zastępca burmistrza pan Damian Artuszewski i przewodnicząca Rady Rodziców pani Izabela Rejman, polegał na jak najszybszym obraniu ziemniaka, wszak dziś to było jego święto. Mistrzem w jak najszybszym obieraniu ziemniaka okazał się pan Damian Artuszewski. W drugiej konkurencji, która polegała na obraniu ziemniaka tak, aby obierka była jak najdłuższa udział wzięli – pani Katarzyna Olęcka, dyrektor MCK, pani Elżbieta Grzonkowska, prezes UTW, pan Jarosław Oelberg, radny miejski oraz ks. Wojciech Osicki, proboszcz parafii w Mikołajkach, katecheta w naszej szkole. Okazało się, że to pani Elżbieta najlepiej obiera ziemniaki i jej obierka była najdłuższa.

Następnie na scenie pojawił się zespół ludowy „Nowomiejskie Róże”, który działa w ramach nowomiejskiego Klubu Seniora pod kierunkiem pani Justyny Suwińskiej. Zespół zaprezentował dwie piosenki, z którymi wczoraj wystąpił na przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych działających w miastach Cittaslow w Rzgowie.

Dla tych, którzy zdecydowali się odwiedzić szkołę w ten piękny słoneczny dzień, przygotowano mnóstwo atrakcji, między innymi: jazdę na kucyku, konkursy plastyczne, malowanie twarzy, malowanie na strechu, strzał z łuku bloczkowego (konkurencja przygotowana przez rodziców Marty, uczennicy kl. III a), darty, koło fortuny oraz licytacje wielu przedmiotów i voucherów przekazanych przez nowomiejskich (i nie tylko) przedsiębiorców. Nie lada atrakcją okazały się przejazdy autami wyścigowymi, które pojawiły się na boisku szkolnym dzięki uprzejmości F.H.U. Franc-Bud Grzegorz Dreszler i Automobilklub Nowomiejski.

Na scenie zaprezentowali się nasi uczniowie, a animacje dla najmłodszych poprowadziła pani Karina Angowska. Każdy uczeń i dorosły mógł sobie zrobić zdjęcie z Nowomiejskim Lwem.

Ogromne zainteresowanie przybyłych wzbudziły stoiska z żywnością, wszystkim smakowały ciasta, pyszne przekąski, słynne kluski, frytki, kręcone ziemniaki, wata cukrowa, popcorn, chleb ze smalcem, kiełbaski z grilla, zupy i sałatki. Nie zabrakło stoisk z rękodziełem oraz z lokalną, swojską żywnością. W tym roku goście mogli odwiedzić stoiska – Swojskababa.pl, Stowarzyszenie Przytul Psisko, Wiejskie Smaki Ewy, Julmat Handmade, Andrzej Niewski, Fabryka Przedmiotów Wyjątkowych, Hufiec ZHP, Manufaktura MCK, Makala, Nowomiejskie Koronczarki, Szynaka Interline oraz Studio Figura. Na Niedzieli Cittaslow nie zabrakło również mediów, w tym roku byli z nami – Gazeta Nowomiejska, Telewizja Kopernik i Telewizja Eltronik.

Warto dodać, że dopisała pogoda, dopisali goście, panowała serdeczna atmosfera oraz pozyskano fundusze na rzecz szkoły. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za vouchery, przedmioty, przysmaki, ciasta i wszystko to, co znalazło się dziś na naszych stoiskach i licytacjach, a także tym z Państwa, którzy tak chętnie kupowali i licytowali. Dzięki Państwa wsparciu „Wspólne zbieranie na marzeń spełnianie” stało się faktem.

Obszerna galeria zdjęć na naszym szkolnym facebooku!