Z wizytą w bibliotece parafialnej

W dniu 26 października 2022r. uczniowie klasy drugiej wraz z Panią Kingą Szczechla i Renatą Oelberg odwiedzili Nowomiejską Bibliotekę Parafialną, prowadzona przez Wandę Białkowską. Pani bibliotekarka zachęcała dzieci do systematycznego czytania książek. Dzieci miały możliwość obejrzenia różnorodnych woluminów, znajdujących się w zbiorach tej biblioteki. Największą atrakcją było wysłuchanie wierszy odczytanych przez Panią Hannę Kowalską (emerytowaną nauczycielkę naszej szkoły). Biblioteka Parafialna mieści się przy ulicy Kościelnej w Nowym Mieście. Starsze pokolenia będą kojarzyły to miejsce z lekcjami religii, ponieważ mieściły się tam salki katechetyczne. Dziś w tych pomieszczeniach odbywają się m.in. nauki przed chrztem. Także tam ukryte są prawdziwe perełki wydawnicze. Nie brakuje książek religijnych, niezwykle ciekawych biografii, filozoficznych tytułów które z założenia są fundamentem tego miejsca. To książki, nie tylko z dawnej biblioteki PAX-u, ale niezwykle ciekawe księgozbiory prywatne, nieżyjących już księży: ks.proboszcza Alfonsa Mechlina, ks. Czesława Burczyka, ks. Gerarda Rutkowskiego z Tylic. To chyba jedyne takie miejsce, gdzie odczuwalny jest klimat historyczny jak i kulturowy a zapach starych książek, widok pieca kaflowego sprawia iż chce się usiąść i pooglądać kroniki, które pozwolą cofnąć się w czasie.