Spotkanie z poezją dziecięcą w II a

W ramach popularyzacji idei czytania dzieciom i przez dzieci książek, w klasach I – III odbył się w tym tygodniu cykl Spotkań z książką. Chętni uczniowie z klasy IIa spędzili pod opieką wychowawczyni – p. Małgorzaty Gołębiewskiej i nauczyciela wspomagającego – p. Renaty Oelberg miłe popołudnie na Spotkaniu z poezją dziecięcą. Każde dziecko przyniosło książkę z wierszami ulubionego autora i przygotowanym wcześniej wybranym wierszykiem do pięknego czytania przed publicznością. Okazało się, że największą popularnością cieszą się utwory Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Najpierw dzieci wysłuchały z płyty CD pięknej recytacji wiersza „Ptasie radio” w wykonaniu znanej aktorki Ireny Kwiatkowskiej, po czym same próbowały swych sił w aktorskim czytaniu wybranych przez siebie utworów, tj.: „Kłamczucha”, „Samochwała”, „Murzynek Bambo” i wielu innych. Każdy z występujących otrzymał od publiczności burzę oklasków. Kolejnym punktem spotkania było przygotowanie inscenizacji do jednego z wierszy. Zdecydowano, że będzie to wiersz „Rzepka” Juliana Tuwima. Po rozdzieleniu ról przystąpiono do odegrania przedstawienia. Śmiechu i zabawy przy tym było, co niemiara, zwłaszcza podczas wyciagnięcia rzepki ( co widać na relacji zdjęciowej). Uczestnicy spotkania mieli też okazję do zaśpiewania wierszy, gdyż dowiedzieli się, że wiele tekstów utworów Tuwima i Brzechwy zostało wykorzystanych do dziecięcych piosenek. Zorganizowano więc karaoke z użyciem tablicy interaktywnej. Najchętniej śpiewano piosenki: „Na wyspach Bergamutach” oraz „Na straganie”, które na „bis” były powtarzane. Drugoklasiści mieli też okazję wykazania się znajomością tekstów wierszy dziecięcych, rozwiązując interaktywne quizy, zagadki, łamigłówki. Zwieńczeniem „Spotkania z poezją dziecięcą” było narysowanie swojego ulubionego bohatera z wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. W tym zadaniu również uczniowie IIa wykazali się dużą kreatywnością. Spotkanie było zaplanowane na 120 minut, ale, gdy czas ten minął, wszyscy byli zaskoczeni i rozczarowani, że to już koniec naszej zabawy z wierszami. Jak widać, czytanie książek może dostarczać wielu pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń ze wspólnie spędzonego czasu. Daje też możliwość przełamania niechęci do wystąpień przed publicznością. Pozwala na wykazanie się różnymi umiejętnościami: czytaniem, grą aktorską, śpiewem, rysowaniem, wiedzą.