Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W tym tygodniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W każdej z klas I-III odbyły się zajęcia poświęcone zgłębianiu mowy ojczystej. Uczniowie klas pierwszych wysłuchali fragmentów książek dla dzieci czytanych przez nauczycieli. Mieli również okazję do oglądania oraz samodzielnego czytania krótkich opowiadań, bajek i baśni znajdujących się w klasowej biblioteczce. Uczniowie klasy II czytali lekturę „. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Uczniowie klas trzecich korzystając ze słowników, wyszukiwali nowe słowa . Odbyły się również potyczki słowne pt.” Łamańce językowe”, w których każdy uczeń mógł sprawdzić swoje umiejętności sprawnej i poprawnej wymowy skomplikowanych rymowanek. W klasach IV-VIII przeprowadzone zostały pogadanki na temat ważności języka i dbania o poprawną wypowiedź. Nauczyciele poloniści wyświetlili uczniom prezentacje dotyczące ewolucji języka polskiego. Uczniowie zmierzyli się z różnymi zadaniami polonistycznymi. Były to zadania językowo-gramatyczne, np. wyszukiwanie synonimów do słów oraz zilustrowanie związku frazeologicznego zaproponowanego przez nauczyciela. W ramach obchodów uczniowie klas IV-VIII napisali na lekcjach języka polskiego dyktando przygotowane przez polonistów. Drogą eliminacji wyłoniono dwóch zwycięzców. W kategorii klas IV-VI najlepszy okazał się Filip Robaczewski z klasy IVc, natomiast w kategorii klas IV-VIII Wojciech Cymer z klasy VIIIb. Gratulujemy naszym szkolnym Mistrzom Ortografii!