Dziś obchodziliśmy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świadomości Autyzmu w celu budowania społecznej świadomości i edukacji na temat spektrum autyzmu. Popularyzowanie wiedzy na temat potrzeb emocjonalnych i edukacyjnych osób w spektrum jest bardzo ważne, ponieważ mamy obowiązek działać przeciwko społecznemu wykluczeniu takich osób, wspierać je i pomagać im funkcjonować w społeczeństwie, co niestety nie zawsze bywa łatwe. Na lekcjach wychowawczych nauczyciele poruszali temat autyzmu oraz pokazywali uczniom prezentacje edukacyjne, które przygotowały panie Maria Michalska – pedagog szkolny i specjalny oraz pani Julia Jabłońska – psycholog szkolny. Ponadto na znak solidarności z osobami z autyzmem i zespołem Aspergera dzieci ubrały się dzisiaj na niebiesko, choć w przyszłości kolor ten zastąpią prawdopodobnie różne kolory – każda osoba w spektrum jest inna i wielokolorowe odcienie pięknie to obrazują. Dzisiaj jednak nasza Trójka zabłysła na niebiesko! 

Panie: Kinga Szczechla oraz Sylwia Wojenkowska przygotowały z uczniami klas: Ib oraz VIIIb spektakl pod tytułem: „Jaś i niebieskie motyle”, w którym przedstawiono historię chłopca z autyzmem oraz zmagania jego rodziny z dysfunkcją dziecka. Aktorzy wspaniale wcielili się w swoją rolę. Ich występ skłonił widzów do refleksji, a przede wszystkim pokazał, jak ważne w życiu jest zwracanie uwagi na potrzeby drugiego człowieka.

Po spektaklu odbył się „Niebieski Bieg Świadomości Autyzmu” na znak solidaryzmu naszych uczniów z osobami zmagającymi się z autyzmem. Dzieci z oddziałów przedszkolnych klas I-III, z niebieskimi balonikami w dłoniach, przebiegły symbolicznie krótki dystans na bieżni naszego boiska. Bieg nie nosił znamion rywalizacji, zwycięzcą był każdy, kto pokonał dystans.

To był bardzo emocjonujący dzień. Dostarczył całej społeczności szkolnej wielu wrażeń, ale przede wszystkim przybliżył nam problemy, z którymi borykają się osoby zmagające się z autyzmem.

Celem dzisiejszej akcji było zwiększenie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Działania podjęte w tym dniu przyczyniły się do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.