Narodowe Czytanie

Kolejne Narodowe Czytanie za nami…8 września nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji – Narodowe Czytanie. To 12 odsłona wielkiego wydarzenia kulturalnego, promującego czytelnictwo i klasykę polskiej literatury. Inicjatywa rozpoczęła się w 2012 roku wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Tegoroczną lekturą jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – pisarki, publicystki i działaczki społecznej. ”Nad Niemnem” ukazało się w 1888 roku i jest najbardziej znaną powieścią pisarki. Przedstawia losy Polaków, ich życie codzienne, pracę, patriotyzm. Opowiada o losach ludzi, którzy swoje istnienie związali z nadniemeńską ziemią. W swoim liście Prezydent RP Andrzej Duda napisał: „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Fragmenty powieści i jej bohaterów przybliżyli społeczności szkolnej: pani dyrektor Ewelina Niścigorska-Bojarska i uczniowie klasy VII: Martyna Rogozińska, Szymon Uniatowski i Emil Urbański oraz Dominika Kaczerzewska z klasy VIa. Każdy z uczestników otrzymał również okolicznościowy stempel, upamiętniający to wydarzenie. Tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania przygotowały panie: Renata Żurańska, Grażyna Zakrzewska i Dorota Skowronek. Dziękujemy 😘