Lekcja żywej historii

W dniu 23 października uczniowie klas IV i V wzięli udział w żywej lekcji historii podczas wycieczki do Muzeum Lokalnego w Łąkorzu i Muzeum Parafialnego w Ostrowitem. W Łąkorzu dzieci zwiedziły chatę, kuźnię i młyn. Miały możliwość zobaczyć dawne narzędzia kowalskie, dowiedzieć się jak funkcjonował młyn, jak wypiekano chleb oraz jak mieszkali ludzie w XIX i w początkach XX wieku. Kustosz muzeum Jan Ostrowski wprowadził dzieci w tajniki pracy kowala, kołodzieja i wielu innych, niestety wymarłych już zawodów. Dawne meble czy klasa szkolna skłoniły dzieci do wielu pytań i przemyśleń. Udało się także zwiedzić wystawę czasową dotyczącą Ochotniczej Straży Pożarnej w Łąkorzu i jej początków. Natomiast w Ostrowitem ks. Paweł Dąbrowski, proboszcz Parafii pw. św. Jakuba z wielką pasją opowiadał o zgromadzonych eksponatach – wyposażeniu domów, urządzeniach służących do prania czy przygotowywania potraw. Największą atrakcją okazały się opowieści o dawnych narzędziach tortur, życiu w średniowieczu i walkach rycerskich. Ta lekcja żywej historii, opowieści o regionie i życiu codziennym na pewno pozostaną w pamięci naszych uczniów.