Wymiana młodzieży

W I półroczu r. szk. 2023/2024 podjęliśmy kontynuację wymiany pomiędzy młodzieżą uczęszczającą do naszej szkoły a młodzieżą uczącą się w niemieckim miasteczku Hude.

W listopadzie dyrektor szkoły pani Ewelina Niścigorska-Bojarska przeprowadziła ustalenia z dyrektorem szkoły Peter-Ustinov-Schule w Hude dotyczące wizyty młodzieży z Niemiec w Nowym Mieście Lubawskim, a następnie ustalono szczegóły wizyty uczniów z Niemiec z Burmistrzem Miasta Panem Józefem Blankiem, który wyraził zgodę na partycypowanie w kosztach wymiany, co umożliwiło podjęcie ostatecznej decyzji o zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.

Przyjazd pięciorga uczniów z dwoma opiekunami zaplanowany jest na 14.04.24 r. Grupa zostanie odebrana z Gdańska i będzie naszymi gośćmi do 20.04.24 r. Trzech chłopców oraz dwie dziewczynki będą przebywać u uczniów klasy szóstej i siódmej naszej szkoły. Przed doborem partnerów obu miast nastąpiła wymiana korespondencji. Germanistki Grażyna Zakrzewska oraz Maja Orzechowska na początku roku kalendarzowego sporządziły wniosek o dofinansowanie wymiany do organizacji PNWM (Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży).Tematyką przedsięwzięcia jest twórczość Mikołaja Kopernika, dlatego podczas wizyty gości planujemy dwudniowy wyjazd do Torunia. W programie przewidujemy m.in. zwiedzanie Domu Mikołaja Kopernika, Planetarium, Muzeum Piernika oraz sportową rozrywkę w jump arenie. Ponadto podczas pobytu w Nowym Mieście Lubawskim zaplanowano szereg ciekawych wydarzeń, np. spacer po wieży widokowej na Kurzej Górze, wspólne warsztaty kulinarne i plastyczne oraz wiele innych integrujących młodzież przedsięwzięć.