Wymiana międzynarodowa przeszła do historii

Po kilkuletniej przerwie Szkoła Podstawowa nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich wznowiła polsko – niemiecką wymianę młodzieży ze szkołą partnerską Peter-Ustinov-Schule w Hude. 14.04.2024 r.  do naszej szkoły przyjechało pięcioro uczniów z dwoma opiekunami. Na gości czekała dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice. Podczas tygodniowego pobytu młodzież nocowała u rodzin swoich partnerów, a opiekunowie przebywali w jednym z nowomiejskich hoteli. Hasło przewodnie wymiany to „Śladami Mikołaja Kopernika”. W związku z powyższym jedną z atrakcji była dwudniowa wycieczka do Torunia, gdzie uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Domu Kopernika i obejrzenia seansu w Planetarium.

W programie nie zabrakło też prezentacji walorów Nowego Miasta Lubawskiego. Młodzież została oficjalnie przywitana przez Burmistrza Józefa Blanka w Urzędzie Miasta. Oprócz tego członkowie wymiany spacerowali szlakiem wieży widokowej na Kurzej Górze, wzięli udział w rozgrywkach w Browarze Nowomiejskim. Kilka razy dzieci miały również okazję przebywać na zajęciach lekcyjnych, na których wspólnie sporządziły Układy Słoneczne, które można było podziwiać na oficjalnym pożegnaniu w naszej szkole. Tak bogaty program mógł zostać zrealizowany tylko dzięki pozyskanym środkom finansowym  z międzynarodowej organizacji: „Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży” oraz przy znaczącej pomocy z Urzędu Miasta i wkładu własnego rodzin goszczących partnerów z Hude.